TAJEMNICZE CHINY
KLUB PODRÓŻNIKA

Chińskie Święta

Największym świętem w Chinach są obchody Nowego Roku. Mogą one trwać nawet dwa tygodnie. Pełno jest wtedy na ulicach kolorowych parad i słynnych chińskich lwów. Ich taniec ma odstraszać wszelkie smutki i nieszczęścia. Wybuchają fajerwerki, bije sie w gongi i bębny.

Pochodzenie tego zwyczaju jest trudne do ustalenia, ale tłumaczy je legenda. Mieszkańcy pewnej wioski byli terroryzowani przez potwora, który pożerał ludzi. By pozbyć sie bestii pewnego dnia, by ja odstraszyć zaczęli bić w gongi i palić bambusowe kije, gdyż bambus, palony głośno strzela. Umęczona hałasem bestia osłabła i padła, a mieszkańcy w mig ja dobili.
Na pamiątkę tego wydarzenia nowy rok świętuje się niezwykle hałaśliwie.

 Każdy Nowy rok ma swoje zwierzę - patrona. Zwierząt jest 12. Są to między innymi szczur, pies, świnia, smok i lew.

 
Na Tajwanie symbolem nowego roku jest ananas. Ozdoby z tego owocu można w trakcie obchodów spotkać wszędzie. W całych Chinach ozdoby robi się z bambusa. Drzwi domów przystraja a się czerwonymi zwojami z życzeniami, pali się lampiony, na których pisze się słowa oznaczające, szczęście, pomyślność i obfitość jedzenia. Innym motywem są też ozdobne monety, które zawieszone w domu mają przynosić w nowym roku obfitość pieniędzy.

W dawnych Chinach interesujące też były zwyczaje weselne, a raczej poprzedzające wesele. Swaty wyglądały tak: najpierw strona rodziny narzeczonego z prezentami szła do domu strony narzeczonej. Następnie, po obejrzeniu prezentów obie strony rozmawiały na temat zaręczyn. Czasem jeszcze swat przekazywał rodzinom obu stron informacje o genealogii dwóch rodzin. Jeśli obie strony zgodziły się na małżeństwo,zaczynały się rozmowy i zbieranie in formacji o przyszłym zięciu, czy przyszłej synowej.
Liczyła sie moralność przyszłych małżonków, dochody rodziny, wygląd obojga młodych.

Jeśli wszystko było w porządku, następowały zaręczyny, a po nich ślub, gdyż zaręczyn zerwać nie było można. Traktowano je jako akt prawny.
Dziś zwyczaje uległy zmianie, jednak nadal rodzice młodej i młodego mają bardzo wiele do powiedzenia w kwestii ślubu. Czasem jeszcze zdarza się tak, że to rodzice łączą młodych. Tradycyjnie panna młoda w Chinach nosiła czerwone ubranie, bowiem kolor czerwony jest w Chinach symbolem szczęścia.
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW