TAJEMNICZE CHINY
KLUB PODRÓŻNIKA

Chińska Kuchnia

Kuchnia chińska jest bardzo zróżnicowana. Generalnie można Chiny podzielić na cztery obszary kulinarne: Pekin, Kanton, Szanghaj i Syczuan. W okolicach Pekinu podstawą posiłków jest makaron i bułeczki na parze. Co ciekawe, rzadko stosuje się tutaj ryż.

Najpopularniejszym daniem z makaronu jest Cza Ciang Mein. To makaron z dodatkiem surowych jarzyn, kiełków mung i kiszonych ogórków. Często też podaje się tu baraninę, jagnięcinę, kaczki, krewetki, oraz kraby. Wszystkie potrawy mięsne doprawiane są cebulą, czosnkiem, imbirem, lub octem.
Często w tym regionie dostać można również naleśniki i knedle, oczywiście przyrządzone w specyficzny sposób - z sosami. Na południu kraju kuchnia jest bardziej wyrafinowana.

Ciepły klimat sprawia, że występuje tu bogactwo owoców czego nie sposób nie wykorzystać w kuchni. I wykorzystuje się, przykładem mogą być choćby takie potrawy, jak skrzydełka kurze w sosie mandarynkowym, kura w stu kwiatach, śliwki suszone z wieprzowiną gotowaną na parze. Na miłośników frutti di mare czeka mięso nadziewane krewetkami i krabami, dania z płetw rekina, kalmary i wodorosty. Popularnym fast foodem są także ośmiorniczki - można je dostać na ulicy. Ryby smaży się w dużej ilości oleju z dodatkiem imbiru i cebuli. Tak usmażone podaje się z sosami - chili, hoisin (lekko pikantny sos jarzynowy), musztardowym, sojowym, ewentualnie z ketchupem z dodatkiem siekanego świeżego imbiru, czosnku i cebuli dymki. W tym regionie zamiast, jak w Pekinie, makaronu używa się ryżu.

Na wschodnim wybrzeżu na talerzach lądują niezliczone ilości krabów i krewetek. Specjalnością są dania ze świeżych ryb i skorupiaków. Smakiem regionu jest słodycz. Grudki nierafinowanego cukru znaleźć można nawet w wieprzowinie, czy w potrawach z ryb. Na południu większą popularnością cieszą się dania jarskie. Na zachodzie ( region Syczuan) je się dużo ryżu, pszenicy i owoców. Dania przyprawia się bardzo pikantnie, najczęściej papryką. Często tez potrawy lekko się podwędza tak, że mają one posmak wysuszonej herbaty, lub igieł sosny. Tak przyrządza się na przykład słynne na całe Chiny wędzone żeberka. Ponadto je się tam warzywa kwaszone, lub solone.

Potrawy w Chinach je się zwykle pałeczkami. Używa się ich w następujący sposób: Jedną pałeczkę wkładamy pomiędzy kciuk, a palec wskazujący. Podtrzymujemy ją palcem serdecznym. Drugą pałeczkę wkładamy równolegle do pierwszej, z tą różnicą, że palec wskazujący pełni rolę prowadzącego.
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW